Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Skrzevá slovácké vinohrady

28. října 2010 v 12:35 | ing. Antonín Růžička |  Zajmavá místa
Den začal chladně, přidalo se zpoždění autobusu, ale spoj v Hodoníně jsem stihl, odtud vláčkem dvě zastávky do Rohozce, vytáhnout moravskou vlajku, ať ji všichni vidí. A těch, co se mohli pokochat jejími žlutočervenými barvami, bylo dost, vlaky vyplivovaly další a další přívaly lidí. Přijížděli lidé ze vzdálených Čech i relativně blízkého Slovenska. Někteří projevili přání se s vlajkou vyfotit.
      Čekal jsem tam zhruba hodinu, než dorazil vlakem od Brna kolega, to už vlály vlajky dvě a ostrým tempem jsme vyráželi na 25 km dlouhou trasu. Specifikem tohoto pochodu jsou chybějící kontroly na trati, za to na ní bylo spoustu stánkú s burčákem.
      Na úvod jsme se nadýchali vúně hustého borového lesa, pak naše chřípí zachytilo pach koní, prošli jsme kol stáje Rudník, za ní se 17 km a 25 km tratě větvily, na rozcestí bylo turistické centrum, burčák a placky a opravdu vřelé přijetí z titulu našich vlajek.
      Přes obec Vacenovice jsme mírným svahem dorazili k liliovému kříži a soše vládce Sáma na vrchu Náklo, který snad skrývá hlavní město Velkomoravské říše, odkud se naskytly nádherné výhledy na zámek v Miloticích, Strážovský vrch, panorama Ždánického lesa a Chřibú.
      Prošli jsme obcí Dubňany, navštívili vinařství Spěvák, pak po hrázi rybníka a zas kousek lesem a přes pole, kde jsme sestupovali ke sklepúm v Mutěnicích. Zde již byla taková koncentrace lidí, otevřených sklepú, stánkú, burčáku, vína, keramiky...
      Zde poprvé nastal problém s orientací, jak včas najít cílovou kontrolu a nádraží, povedlo se, takže snad na příštím ročníku "Pochodu slováckými vinohrady" na prosluněném vínoplodém podbřišku naší Moravy znovu. U sklenky nápoje, jehož tradice zde sahá nikoli ke Karlu IV., ale až ke starým Římanům, v krajině upomínající dávnou historii mnohem starší než dějiny sousedních Čech. Historii a kulturu, kterou opravdu netřeba nazývat českou.
Růžička
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kaldoun11 | 29. října 2010 v 21:30 | Reagovat

Ba, ba rád si s přáteli na Moravě posedím u sklenky nápoje, jehož tradice nesahá ke Karlu IV. či starým Římanům, v krajině upomínající dávnou historii v níž dějiny Moravy jsou jen dějinami mladého děvčete. Historii a kulturu, kterou opravdu nelze nazývat českou, moravskou či evropskou. Ba, směle je třeba vyslat ducha tisícelítími proti času až do pradávných dob Eufratu a Tigridu.

2 Rudolf Mašina | E-mail | 9. února 2015 v 12:33 | Reagovat

Prosím o upravení názvu obce v textu.přesný název obce je Rohatec.děkuji....viva Moravia

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama