Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Dovolená na jižní Moravě slovem aj obrázkem

6. září 2010 v 19:29 | Alda |  Zajmavá místa
Tož jsem po dlouhých šesti rokách byl na rodinné dovolené. Strávili sme ju v krásném koutu naší vlasti, který je proslulý nejen tradičním, až do časú římských sahajícím, pěstováním vinné révy a výrobou vína. Tato oblast je známa aj svérázným, bohatým folklórem, archeologickými nalezišti v okolí Mikulčic a Dolních Věstonic, největší moravskou vodní nádrží Nové Mlýny nebo tím, že se tu narodil pozdější prvý československý prezident, Tomáš Garrigue Masaryk.
Aj když počasí nám příliš nepřálo, zvládli sme dva kolařské a dva pěší výlety, při nichž se mně podařilo udělat spoustu fotek, tož včil mám hodně materiálu k psaní článkú, které jsem v poslední době, přiznávám, dost zanedbával. Ale nyní takzvaná okurková sezóna končí a Moravská orlica je spět! Níže si zatím možete prohlédnout několik snímkú "letem světem" a těšit se na článek o rodném městu T.G. Masaryka Hodonínu, který tu brzo umístím.
Včil eště pár slov o dědině, kde sme měli pronajatou chatu. Starý Poddvorov je dědina asi třináct kilometrú od Hodonína uprostřed četných vinohradú. Od počátku svojí egzistence (prvá písemná zmínka o dědina pochází z roku 1704 - tehdy se dědina jmenovala Potvorov) až dovčil je zemědělskou osadou. Současný název nese od roku 1924. Žije tu asi 1000 obyvatelú. Patronem dědiny je sv. Martin, jemuž je tu zasvěcena zvonice z roku 1855 aj moderně vypadající kostel z počátku 90. let. Tradiční je tu (kromě pěstování vinné révy a výroby vína) vyšívání lidových krojú a vyškrabování velikonočních vajíček, od roku 1996 tu púsobí dětský národopisný soubor Kordulka, zabývající se folklórem oblasti Podluží.

Zdroj (informace o Starém Poddvorovu): propagační materiál (leták) vydaný OÚ Starý Poddvorov

jmorava1
Zařízení na těžbu ropy připomene další zvláštnost této oblasti. Toto však bohužel nebylo v provozu...

jmorava2
Sochu Tomáše Garrigua Masaryka, hodonínského rodáka a pozdějšího prezidenta ČSR, najdeme aj v Moravské Nové Vsi.

jmorava3
Sousoší Konstantina (Cyrila) a Metoděje najdeme v oblasti archeologických nalezišť blíže Mikulčic. Jedná se o dar Bulharské republiky. Sousoší vytvořil sochař Emil Venkov, slavnostně bylo odhaleno 23. května 2009.

jmorava4
Náměstí v Lednici s autobusovým nádražím

jmorava5
Park lednického zámku

jmorava6
Nehledě na kvalitu fotky, toto se jen tak nevidí...

jmorava7
Celkový pohled na opravenou část lednického zámku (opravy právě probíhají)

jmorava8
Vodní nádrž Nové Mlýny si dle mojeho soudu zaslouží označení "moravské moře!"

jmorava9
Panorama břehu "moravského moře" s charakteristyckými chatkami, přívěsy a stany, dědiny Pavlova a hradu Děvína dokládá barvitost tohoto koutu Moravy.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Standa | E-mail | Web | 11. září 2010 v 10:50 | Reagovat

Pěkné a zajimavé fotky. Hlavně ta s tou tabulí, kde je znázorněna určitá posloupnost EVROPA - ČR - MORAVA. Tak by to mělo být všade!

2 Alda | 11. září 2010 v 14:22 | Reagovat

Tož je to blíže Břeclavi, kterú bych včil označil za skutečné středisko moravanství... mám dojem, že tyto infotabule sú financovány břeclavskou radnicí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama