Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Obava o moravanství

2. srpna 2010 v 15:32 | Alda |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné
Moravanství ve smyslu lidském, teda pocit příslušnosti k Moravě a moravskému národu, je projevem jedné ze základních lidských potřeb někam patřit. Moravanství ve smyslu občanském, teda zajem o moravské dějiny, kulturu a místopis, představuje ušlechtilý cíl poznání, vzdělání a rozvoje osobnosti jedince i společnosti. A moravanství ve smyslu politickém, teda usilování o obnovu zemského uspořádání ČR a moravské samosprávy, je z hlediska dějin a tradice, ale aj z hlediska hospodářské prospěšnosti, scela oprávněné.
Základem je moravanství lidské a mnoho Moravanú (teda lidi pociťující ho) se s ním spokojí. Někteří se však rozhodnou svoju identytu lépe poznat a k svojemu lidskému moravanství přidávají moravanství občanské. Pro spoustu z nich može toto být vrcholem. Ale egzistuje aj třetí stupeň - po zjištění, že Morava měla v minulosti jistá práva, která už včil nemá, se část rozhodne, že se pokusí prosadit jejich obnovu, a tito se pak angažují v politické sféře.
Ač moravanství odlišuje ty, kdož ho pociťují, od ostatních obyvatelú ČR, nemusejí se ho tito vúbec obávat jako něčeho nebespečného - pokud samozřejmě sú si Moravané vědomi potřeby respektovat a tolerovat odlišný názor druhého. Základem moravanství je, jak už jsem řekl, láska k Moravě a moravskému národu, která se neprojevuje nenávistí k ostatním národúm a zemím.
Nyní se tu však objevuje jistý fenomén, kdy myšlenky moravanství sú spojeny s nedemokratickými ideologiemi jistých politických stran a hnutí. Těmto hnutím ani tak nejde o moravanství samotné, jako spíše o to, aby jeho prostřednictvím získaly podporu dalších občanú, k čemuž užívají národovecké (nacionalistické) složky moravanství.
Právě z tohoto fenoménu mám obavu - a to značnou. Može totiž vést k tomu, že se ti, kdož moravanství nepociťují, začnou na něho dívat s čím dále tím větší nedúvěrou, která može přerúst v strach. A strach je dúležitým základem nenávisti. Dalším možným dopadem je to, že dúvěru v moravanství stratí aj samotní Moravané a odkloní se od něho.
Nikdo nemože výše zmíněným hnutím zakázat užívání moravanství, případně aj moravských symbolú, k jejich prospěchu. Všeci se však možeme spolehnout na svúj zdravý rozum a na svoju lidskost. Tak možeme ušlechtilou tvář moravanství zachovat - a aj daleko snadněji pro něho získat nové stoupence.


"Su Moravan, nad mě néni!"
tak nebij se v svoju hruď
ať po tobě neházejí kamení
Buď Moravan - též člověk buď!

Že někdo Moravan néni
hned ho za to scela neodsuď
V jednom sme přece všeci stejní -
sme lidi - tož lidský buď!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 E. | Web | 7. srpna 2010 v 9:19 | Reagovat

Ta básnička je pěkná a hlavně pravdivá, zejména druhá sloka.

2 Iaara | 29. října 2010 v 14:47 | Reagovat

Aké pekné pesničky nám zložili súdruhovia zo Sovietského Zväzu! (major Terazky)
Mno... A co třeba tato báseň od Františka Sušila, moravského obrozence:

Slýcháš synu tatáž matná slova,
ježto pouští nerozvážný dech,
Moravan jsem – a já nejsem Čech,
a mní, že v tom velký vtip se chová.
Ó, to nejsou slova vlastencova,
taká věc jen od vrahových střech
Slovanům se hlásá na posměch!

Moravským nacionalistům doporučuji naučení se nazpaměť a časté opakování... ;)

3 Alda | 29. října 2010 v 22:10 | Reagovat

[2]: Su přesvědčen, že pokud F. Sušil psal takéto veršíky, nemožeme ho považovat za moravského obrozence, ale spíše za obrozence českého, který pocházel z Moravy. A to je dost podstatný rozdíl. Naproti tomu například lze považovat Aloise Vojtěcha Šemberu za obrozence moravského, ač pocházel z Čech.

4 Robert | 29. května 2014 v 18:15 | Reagovat

František Palacký český národ na Moravě sice nevymyslel, protože ho vymysleli Češi ve 30. letech 19. století, ale ať mi někdo jmenuje JEDNOHO na Moravě rodilého a na Moravě žijícího Moraváka před rakousko-uherským vyrovnáním, který se stejně jako František Sušil hlásil k české národnosti. Neznám takového! Žádného dalšího! Jeden člověk nedělá národ. Ani ten český.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama