Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Ekspedice do Šumvaldu

2. srpna 2010 v 13:46 | Alda |  Zajmavá místa
Su příležitostný cyklista, žádný šampion, ale jízda na kolu mě dost baví a kromě radosti z pohybu mně přináší aj možnost poznání nových míst. Právě tento cíl jsem měl minulou nedělu - rozhodl jsem se poznat Šumvald, rodiště Aleksandra "Aleše" Balcárka, o němž tu na MO taky možete najít článek. Do karet mně hrálo pěkné počasí aj skutečnost, že z Olomouca do Šumvaldu se jede v podstatě pořád po rovině (nésu žádný vrchař).
Vyjel jsem téměř s úderem dvanácté. Cesta z Olomouca mě vedla přes Bohuňovice, Štarnov, Moravskou Huzovou a Liboš do Štěpánova (až někde tam jsem si uvědoměl, že jsem z Olomouca mohl jet na Štěpánov přímo - přes Chomoutov), kde už jsem našel cestu na Uničov. Ta vedla přes Žerotín, Pňovice a Želechovice, kde jsem se zastavil u turistické informační tabule (ty tu mají v Mikroregionu Šternbersko v každé větší dědině a dobře spracovány, za což je velice chválím), abych zjistil, že do Šumvaldu nemusím jet přes Uničov, ale že to možu skrátit přes Brníčko a Dolní a Horní Sukolom. O slabou hodinu později už jsem projížděl Šumvaldem a hledal nějakou informační tabuli, abych zjistil, zda spomíná slavného rodáka. Našel jsem ju, ale nikoliv u obecního úřadu (na němž, připomenu, 5. července vlála moravská zemská vlajka - ten se společně s místní ZŠ nachází u kostela, poněkud stranou od hlavní silnice), ale na křižovatce se silnicí na Dlouhou Loučku. Měl jsem radost, že na informační tabuli je o A.Balcárkovi zmínka.
Následně jsem pokračoval na Dlouhou Loučku, zkama moja cesta vedla na Újezd (znám jako "u Uničova" podle názvu místní železniční stanice), dále přes Mladějovice a Hnojice spět do Liboše. Tam už jsem tentokrát nabral přímý směr na Olomouc. Celkem jsem urazil 88 kilometrú. Trasu samozřejmě možete skrátit, když pojedete z Olomouca na Liboš a Štěpánov přímo. Taky možete z Újezda jet přímo spět na Žerotín a ušetřit tak další kilometry. A v případu, že néste tak zdatní, možete využít přepravy svojeho kola vlakem, například do Uničova nebo Újezda.

Během cesty narazíte na více zajmavostí, například v Želechovicích se dozvíte, že se tu za dob Velké Moravy nacházelo prvé středisko železářské výroby u nás, v Dlouhé Loučce zjistíte, že tato dědina dosáhla svojí nynější velikosti už v 14. staletí a že za feudálních časú patřila například moravskému markraběti Joštu Lucemburskému nebo hejtmanu Hynku Bruntálskému z Vrbna. Trasa Olomouc - Šumvald a spět néni teda jen výletem po krásné přírodě severního konce Hornomoravského úvalu, ale aj do moravských dějin.
sumvald1
Žerotínská náves

sumvald2
S dějinami dědiny Želechovic, z hlediska moravských dějin značně významnými, stručně zeznamuje tato informační tabule.

sumvald3
Křižovatka v Brníčku - vlevo se jede do Želechovic, vpravo do Uničova.

sumvald4
Dolní Sukolom

sumvald5
Plastika na zdi ZŠ Šumvald je sice ve stylu socialistického realizmu, ale scela správně zobrazuje významnou osobnost (nejen) dějin školství - J. A. Komenského.

sumvald6
Šumvaldský kostel. Vlevo se nachází budova OÚ, přímo naproti kostela je ZŠ.

sumvald7
Na prostranství před kostelem je morový sloup, zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému.

sumvald8
Aj v Šumvaldu najdete takú informační tabuli, která vás stručně zeznámí s dějinami dědiny.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BenyX | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:31 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 TomkoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:53 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama