Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Čechy krásné, Morava má

11. srpna 2010 v 21:20 | Czewa |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné
Strávit tři dlouhé týdny v Čechách, konkrétně v okolí města Chrudim u CHKO Železné hory, mi ukázalo, že Čechy jsou oblast jiná než Morava, přesto však krásná a bohatá. Trávíc dny ve společnosti dětí a dospělých převážně z Prahy mi taky dalo celkem jasnou představu o tamních lidech. Dlouhé procházky lesem po skrytých i neskrytých cestách ji pak dotvořily ze strany přírodní.
Pražští lidé jsou obvykle ti velkoměšťáci, kteří na "své" město nedají dopustit a na zmínky o Moravě reagují přinejlepším nějakým "hm…", v horším případě hláškami typu "všechno na východ od Prahy je RUSKO". Kdo z vás někdy slyšel mluvit Pražáka (vás, kteří ne, asi moc nebude…), jistě ho nepřekvapí dialekt, který mi (a vám, kterým ne, asi o moc méně nebude…) není zrovna po chuti, mírně řečeno. Můžete tomu rozumět tak, že jsem zatínala zuby při každém "celodenním vejletu", "nedovařený rejži" nebo "votevřeným vokně". Naopak jsem se mohla ještě s jednou spřízněnou duší z Brna aspoň v duchu zasmát, když nerozuměli našim výrokům jako "podej mi, prosím, šufánek", "kolik ti mám nandat polévky" nebo "oddělej ze stolu ten hrnec". To však neznamená, že se jedná o špatné lidi. I oni totiž umí říkat dobré vtipy, zpívat písničky, uvařit chutné jídlo. I oni mají své radosti a trápení, hlad, chuť na čokoládu, smysl pro humor a dobrodružství, skvělé nápady. Jsou to zkrátka lidé, mezi kterými se najde spousta příjemných jedinců.
Prostředí v přírodě u chráněné krajinné oblasti se mi moc líbí. České lesy na člověka působí stejně uklidňujícím dojmem jako ty moravské a taky mají v sobě kouzlo. V Čechách rostou lesy spíš smíšené. Nevyskytují se tam bory jako u nás na Moravě a spíš mě zaujaly vysoké smrkové háje, kde stromy mají větve jen nahoře a ve kterých často sběrači naplní svá borůvková očekávání. U nás jsem taky neviděla tolik kukuřičných polí jako tam. Lány plné kukuřice na mě čekaly při procházce každou chvilku. Takže vitaminy jsem si mohla doplňovat docela snadno, když připočítám malinové keře plné červených dobrot a pomalu (ale jistě!) dozrávající černé ostružiny. V okolí se turistům naskýtá spousta zřícenin k návštěvě. Já měla tu čest shlédnout zbytky kamenných zdí hradu Rabštejn, ke kterým sice vedou turistické značky, ale přes zarostlé okolí není úplně snadné je najít.
 Ano, i Čechy mají čím se chlubit, nejen na Moravě se najdou nádherná místa k výletům a dovoleným. Co taková Šumava, Českosaské Švýcarsko nebo Adršpašsko-teplické skály? Krása sama. Ale přesto přese všechno, domov je domov a já se na tu našu Moravu a vše s ní spojené neskonale těším!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama