Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Velehrad 2010 slovem aj obrázkem

6. července 2010 v 14:37 | ALdA |  Zajmavá místa
Patého července si státním svátkem připomínáme příchod slovanských věrozvěstú Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu roku 863 (ve skutečnosti ovšem nepřišli tohoto dne, tento byl určen pro oslavu jejich příchodu až mnohem později). V tento den je na nejvýznamnějším moravském poutním místu, Velehradu, sloužena významná mše, které se tradičně účastní několik desítek tisícú poutníkú nejen z Moravy a z Čech, ale aj zjinama. Pro Moravany má tento den význam aj jako nejvýznamnější moravský svátek, den moravské národnosti.
Na výzvu PS Moravané, která už poněkolikáté pořádala na Velehradu vlajkovou akcu, jsem se společně s maminkou sešel u Archeoskanzenu Modrá v ranních hodinách s několika dalšími moravskými patrioty, abychom svojí přítomností a předvšeckým několika moravskými zemskými vlajkami připomněli ostatním účastníkúm mše aj médiám, že slovanští věrozvěsti přišli na Velkou Moravu na žádost jejího panovníka Rastislava a že tento den považujeme za svúj národní svátek. Tohoto roku byla vlajková akce obohacena rozdáváním letákú informujících o dúvodech naší účasti na velehradské mši, předvšeckým však významným ceremoniálem, při kterém Msgre. Jan Graubner, metropolita moravský a arcibiskup olomoucký, posvětil moravskou vlajku a požehnal všeckým, které (dle jeho slov) tato vlajka spojuje. Pan arcibiskup tak k velké radosti všeckých zúčastněných vyhověl žádostem Moravské národní rady a Moravského národního kongresu. Aj přesto, že osobně nésu věřící, tento okamžik na mě hluboce zapúsobil. Měl jsem pocit, že moravské hnutí je zase o něco dále.
Dalším významným okamžikem byl závěr mše, kdy se spívala duchovní píseň Dědictví otců. Tato píseň jasně zmiňuje, že soluňští bratři přišli na Moravu, aby tu hlásali nejen křesťanskou věru, ale aj šířili vzdělanost a kulturu. Spíval jsem ju jak hymnu a vlajku, která mně byla svěřena, jsem zvedl vysoko do výše.
A je to právě takými malými krúčky, jako sú vlajky, letáky, písně a přízeň významných osobností, (zmínil bych eště zástupce slovenské biskupské obce, který nezapomněl na to, že Velehrad je moravským poutním místem), kterými se moravské hnutí dostává kupředu. Zbývá doufat, že tomu tak bude aj nadále. A pozvat vás všecky, kdo ste se tohoto roku velehradské vlajkové akce nezúčastnili, abyste tak učinili příště. Stojí to za to.

velehrad1
Jedna z hrdých moravských vlastenek

velehrad2
Porada účastníkú u Archeoskanzenu Modrá těsně před přesunem na Velehrad

velehrad3
Moravské vlajky se ve velehradské davu nestratily!

velehrad4
Před vstupem do velehradské baziliky čekali zástupci Řádu moravských rytířú.

velehrad5
Moravská vlajka zdobila aj vstup do Archeoskanzenu Modrá a to až do odpoledne.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama