Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Úspěch moravského hnutí

8. července 2010 v 0:11 | Alda |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné
Moravské hnutí kráčí kupředu malými krúčky, sú to předvšeckým drobné úspěchy, které ho posunují dále. Ale to, co se povedlo Moravské národní obci (MNO), nemá v novodobých dějinách moravanství obdoby. Členúm této nepolitické organizace se podařilo přesvědčit zastupitele 72 moravských dědin a měst, aby o svátku příchodu Konstantina a Metoděje na Moravu, teda 5. července, vyvěsili moravskou zemskou vlajku na svojí radnici či budově obecního úřadu. Zastupitelé dostáli svojim slovúm a v den, který je považován za moravský národní svátek, moravská vlajka opravdu zavlála po boku státní vlajky ČR.
O akci informovala regionální aj celostátní média - ve svojich hlavních správách se o ní zmínily ČT1 aj TV NOVA. Přitom bylo zdúrazněno, že se jedná o připomenutí Moravy jakožto svébytné historické a kulturní oblasti. Věřme teda, že tato akce přitáhla pozornost alespoň části moravské veřejnosti, která včil poprve dostala možnost uvědomět si svoju příslušnost k Moravě symbolem tak významným, jako je zemská vlajka. Za sebe velice děkuju všeckým, kdož se na této akci podíleli, jak členúm MNO, kteří připravili výzvu a předložili ju jednotlivým zastupitelstvúm, tak zastupitelúm, kteří ju pak následně schválili. Považuju tuto akcu za významný krok kupředu pro celé moravské hnutí. Připojím svoje přání, aby se uskutečnila aj příští rok, pokud možno v eště větším rozsahu.
Osobně jsem neměl možnost žádnou z vlajících moravských zástav zvěčnit. Vypravil jsem se sice do Příkaz, kde rovněž zavlála, ale až v úterku 6. července - na fejsbúku jsem se totiž dočtl, že vlajky měly zústat vyvěšeny až do středy. Vlajka už bohužel na budově tamního obecního úřadu nevlála. Velice si teda vážím svolení MNO, že tu možu užít několik fotek, které sú zveřejněny na  jeho fejsbúkovém profilu. 

vlajka01
Velká Bíteš

vlajka02
Zakřany

vlajka03
Oslavany

vlajka04
Brníčko

vlajka05
Rohle

Na obrázkách možete pěkně vidět, že ať už moravská vlajka visí vedle vlajky ČR, vlajky EU nebo vlajky dané obce, vždy jim dělá dobrou společnost. Možeme teda doufat, že jednoho dne bude po jejich boku vlát aj ve dny všední, nejen sváteční. To nejmenší, co pro to asi možete aj vy všeci čtenáři udělat, je hlasovat v anketě Brněnského deníku ohledně vyvěšování moravské zemské vlajky (tu odkaz):
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jpelka | E-mail | 10. prosince 2010 v 2:25 | Reagovat

Nádherné, už sa těším, jak budú naše žutočervené vlajky vlát na všeckých úřadoch tak jak je to třeba v Bavorsku, kde dokonca vlajú enom bavorské modrobílé a německú je vidět jednú za uherský rok

2 Lantana | 22. prosince 2010 v 19:21 | Reagovat

Souhlasím,byla to velice pěkná akce a jsem už velice zvědavý,jak se žlutočerveně vybarví naše milá Morava příští rok.A palec nahoru zastupitelům městečka Nedvědice.Tam visela vlajka až do prvního zámrzu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama