Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Sémanticky nejasní Češi

6. července 2010 v 14:43 | ing. Antonín Růžička |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné

   Čeština je skutečně  krásný a bohatý jazyk, ale ani ona se nedokáže vyhnout jazykově nejednoznačným výrazúm jako rozlišit obyvatele území, státní příslušnost od národnosti.
    Jsou vyjímky, kdy si člověk nesplete Brita s Angličanem, Belgičana s Vlámem, ale co Katalánec versus Španěl, Katalánec má bezesporu španělskou státní příslušnost, nikoliv však národnost.
    U nás v centrální Evropě je to ještě složitější, ale to až od nějakého 19., 20. století, do té doby existovalo jediné kritérium příslušnost k zemi, tedy Češi a Moravané, tato identita byla dozajista primární ve vztahu k soustátí Koruny české nebo rakouskému mocnářství, Lužický Srb byl prostě Lužickým Srbem a nikoli Čechem, přestože oboje Lužice do Koruny české přináležely.
    V 19. století  došlo ke vzniku německého národa, dokonce byla zjevná snaha považovat za Němce i Rakušany, na to reagovali Češi a Moravané  těsnějším spojenectvím, údajně tehdy zanikly tzv. zemské  národy a vznikl jeden novodobý státotvorný český národ. Navíc se nám situace komplikuje vytvořením státu s poněkud matoucím a nepříliš šťastným názvem Česká republika. Mimochodem jeho tvúrci v Saint-Germainské smlouvě se prozíravě neodvolávali na nějaký český národ, ale mluvili o obyvatelích Čech, Moravy, části Slezska ...
   Kdo je tedy Čech? Može to být obyvatel Čech, ale i ČR. Co se týče českého národa, hovořilo se tu o dvouch. Ten první je vymezen historickým  územím Čech, tedy České kotliny, legendou o praotci Čechovi, o raných Přemyslovcích a svatém Václavovi i dalšími českými svatými a také heraldickým symbolem - dvouocasým královským lvem. Ten druhý by byl definován poměrně uměle vytvořeným českým jazykem a vlastně ničím jiným, jazykem, který lze stejně dobře a oprávněně nazývat česko-moravským a vlastně i národ by bylo možné nazývat českomoravským.
     Zmíněné  atributy českého národa jsou pro Moravu irelevantní, ani bájní  Přemyslovci, dokonce ani svatý Václav vládnoucí pouze a pouze Čechám, se jí netýkají. A královský lev? Přemyslovská  knížata jej neznala, až králové, to měl ale pouze jednoduchý chvost, zdvojení pochází někdy z časú Lucemburkú (rovněž měli podobného vlastního lva v erbu). Již od dob prvních českých králú, za Lucemburkú zvlášť patrno, byla na Čechách ( nikoli českém králi ) Morava nezávislým markrabstvím. Nic z těchto by tedy nemohlo být tedy použitelné pro onen novodobý český národ. Ale ony všechny přežily dodnes, stále jsou živé, jak tehdy mohli zemští Češi zaniknout? Lidé se zřejmě nezávisle na sobě hlásí k oběma národúm a žádný sčítací komisař to nedokáže odlišit, navíc spousta respondentú mu tam píše státní příslušnost.
     A Moravané, ti byli vždy zemským národem a rozhodně nezanikli. Koneckoncú Petr Bezruč viděl "Slezskou Ostravu národa moravského, a to ještě počátkem 20. století. Rozhodně se nerozpustili v nějakém univerzálním národu, zvláště pokud v něm nezmizeli ani všichni zemští Češi.ing. Růžička
    
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jpelka | 10. prosince 2010 v 2:41 | Reagovat

Měl sem jeden sen - že v listopadu 1989 automaticky a přirozeně, tak jak obnovili ve sjednoceném Německu třebas Sasko a Brandenbursko atd., tak aj u nás obnovijú zemské zřízení, aj na základě osmašesedátého, kdy sa seriózně mluvilo o trojdílnéj federaci. Pamatuju si, že snad jediný významný politik, který to podpořil, byl Petr Pithart, většina ostatních jako by sa zaprodali v Praze. Aj Havel si vzpomínám, že rádoby duchaplně, tak jak on to už umí, komentoval situaci, že Moravané prý na autonomii nejsou připravení, to u mě prohrál a pak jsem fandil bratrom zpoza Bílých Karpat, kteří na něho volali, dost bolo Havla. Jeden Slovák mně potom s politováním řekl, že my Moravané bysme potřebovali svého Mečiara, ať už byl jaký chtěl, od Čížkú si nenechál nic líbit a vybojoval jim historickú samostatnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama