Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Miluše Březinová - Moravané v nedávné minulosti: tak trochu jiné dějiny

14. července 2010 v 18:30 | Alda |  K přečtení
Tato knížka mluví o Moravanech jako o obyvatelech Moravy, o moravanství v ní néni zmínka. Ale přesto vám ju chcu doporučit k přečtení, sú v ní zachyceny skutečné příběhy obyčejných lidí, které si nemožete přečíst v žádné odborné dějepisné publikaci.
Kniha je rozdělena do několika částí. Prvá vypráví o životu na Vysočině (historické oblasti, nikoliv jednom ze současných krajú) a v Beskydech na přelomu 19. a 20. staletí. Druhá se věnuje druhé světové válce, jednak v Olomoucu (tu sú vzpomínky velice zajmavě zachyceny ve formě deníku dospívajícího děvčete, takže to može připomnět slavný Deník Anne Frankové) a jednak opět v oblasti Beskyd, kde se, zejména koncem války, vyskytovalo mnoho partyzánú. Třetí část hovoří o období po roku 1948, hlavním tématem sú tu starosti sedlákú s nucenou kolektivizací púdy. Čtvrtá zachycuje (opět formou deníku studentky) dny okupace v roku 1968, patá pak sametovou revolucu.
Autorka (narozena roku 1930 v Olomoucu) je malířkou, básnířkou a bývalou učitelkou (ve Velkých Heralticích, v Morávce blíže Frydku-Místku, později v Olomoucu-Hodolanech). K svojemu dílu píše toto - podle mě dobře vystihuje poslání knihy: "Přála bych si, aby přímočarost drobných hrdinů patřila k těm nápovědám, které pomohou člověku porozumět času, který už uplynul."
Kniha je doplněna reprodukcemi autorčiných obrázkú beskydských chalup, které tvoří cyklus "Zde žila skromnost a snášenlivost." Sú uvedeny následujícími slovy: "Připomenout si staré domovy moravských předků [...] může dnes nejen potěšit, ale i přinést naději, že to, co přirozeným způsobem života nasály do sebe dřívější generace, dokážeme také udržet. [...] Zachovejme si staré tradice a važme si všeho, co dobrého nám naši předkové zanechali." A tato slova tu uvádím, protože autorka - aniž by snad nějak zvláště chtěla - nimi dobře vystihuje jednu z podstat nedávno započatého moravského národního obrození.

kniha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama