Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Aleksandr "Aleš" Balcárek, básník moravský a slovanský

20. července 2010 v 15:20 | Alda |  Osobnosti
Balcarek
Aleksandr Balcárek, známější jako "Aleš" (slovanská forma tohoto jména, vycházející z italského "Alesio", což je zdrobnělina jména "Alexandr") je považován za nejvýznamnějšího moravského básníka svojí doby, teda počátku druhé polovice 19. staletí. Aj přes krátký čas, po který mohl tvořit, za sebou stihl zanechat sice nerozsáhlou, z hlediska moravského však velice významnou zbírku veršú, které za svojeho života vydával časopisecky a po jeho smrti byly uspořádány ve zborníku "Aleksandra Balcárka básně pozůstalé" vydaném jeho přáteli v Praze roku 1876.
Aleš Balcárek se narodil 21. února 1840 v Šumvaldu blíže Uničova. Už jako mladý chlapec přišel o matku a jeho otec ho, sotva 8 rokú starého, dal na výchovu do německy mluvící rodiny, což Aleš těžce nesl ("...bych v odlehlé vesnici zíraje zcela neznámé tváře lidí jazyku německému se přiučil na újmu mateřštině své. Již tato okolnost mluví nehezky pro vyloučení předčasné z kruhu domácího...").
Studoval na gymnáziu v Olomoucu, ale nemohl studia završit maturitní skouškou, neboť se svojím národním cítěním znelíbil řediteli školy, jistému Wibiralovi. V prúběhu 4. ročníku odešel do Vídně, v polovici roku 1861 ho osud zavál do Prahy, kde se stal korektorem v Jeřábkově tiskárně.
Praha tehdy žila vlasteneckým a obrozeneckým životem, který Balcárka velice zaujal a o němž spravoval svoje moravské krajany v četných dopisech. Více než tehdy vrcholící české národní obrození mu však bylo blízké národní obrození všeckých slovanských národú (Balcárek byl horlivým stoupencem panslavizmu), mezi nimi také národa moravského, který považoval za naprosto samostatný,  postavený na roveň národa českého či jiných. Jeho básně sú prodchnuty moravanstvím, Balcárek se zajmá aj o moravské dějiny, předvšeckým o období Velké Moravy - část rozsáhlejší básně Jarní zpěvy, kterú možete v plném znění najít tu: http://cs.wikisource.org/wiki/Aleksandra_Balc%C3%A1rka_poz%C5%AFstal%C3%A9_b%C3%A1sn%C4%9B/Jarn%C3%AD_zvuky#P.C3.A1d_.C5.99.C3.AD.C5.A1e_Velko-Moravsk.C3.A9.
Aleksandr Balcárek by jistě vytvořil více takých veršú, ale sotva se zjara roku 1862 uzdravil z vážné nemoci, zahynul tragicky 1. května pádem z římsy Koňské brány blíže pražského Václavského náměstí. Pohřben byl se všeckými poctami na olšanském hřbitovu, kde na jeho náhrobku bylo (je?) psáno: "Zhynula naděje: Aleks. Balcárek - Moravan 1840-1862." Stráty takého talentu litoval aj Jan Neruda, slovy: "Jen jediné decennium (teda: desetiletí) a měli jsme o uznaný talent více."
Za vyjmečně nadčasový možeme považovat Balcárkúv verš zván "Na vlasť." Od jeho vzniku uplynulo již 150 rokú - a stále platí:

Ó Moravo, kdy vzejde pak
ti jednou slunce spásy?
Kdy vstaneš opět v slávě své,
ve záři nové krásy?

Ach, prsa má se bolně dmou,
když na tvůj pomním osud;
tu krev vře ve mně, pomním-li
že v jařmu úpíš posud.

To jařmo ne tak tělo tvé
jak ducha tvého moří:
ha! svrhni pouta otroctví,
vždyť otrok jen se koří.

Či chceš snad býti otrokem
a v poutech hnusných hníti?
Ne, ne, ty dýcháš svobodou
a v svobodě chceš žíti.

Nuž, povstaň tedy ze mdloby,
a chvátej pro svobodu;
hle, tobě kyne osvěta,
a sláva tvému rodu!

Najdete tam aj eště úryvek z Balcárkovy básně "Moravan."

Zdroj: Slavík, Bedřich: Z díla Alše Balcárka
Wikipedie, otevřená encyklopedie, čl. Aleš Balcárek; Wikizdroje, čl. Aleksandra Balcárka básně pozůstalé - Duše v bouři
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Paydayloan | E-mail | Web | 18. října 2018 v 3:56 | Reagovat

loans exit counseling <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">credit loans guaranteed approval</a> loan assumption <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>wedding loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama