Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Naděje pro černovírský vojenský hřbitov

27. června 2010 v 22:23 | Alda |  Zajmavá místa
Aj možná vy, kdož bydlíte v Olomoucu, byste vojenský hřbitov v městské části Černovír blíže Farmaku nehledali. Jedná se sice o kulturní památku, ale je scela zapomenuta, opuštěna a chátrá. A přitom je černovírský hřbitov vyjmečný - prvý vojenský pohřeb se tu konal už v roku 1869 a do roku 1945 tu bylo pohřbeno odhadem až pět tisíc vojákú mnoha národností. Jen v prúběhu prvé světové války tu pohřbili 3200 vojákú - aj třeba po dvouch aj více do jednoho hrobu. Nebyli rozlišeni podle národnosti nebo hodnosti, ale podle svojí víry - hřbitov měl kromě části, kde sú pohřbeni vojáci římskokatolického a evangelického vyznání, aj části pro pravoslavné, židovské a islámské padlé (dovčil se však z těchto zachovala jen část islámská).Po roku 1945 se tu rovněž pohřbívalo, počty však nésú přesně známy.
Už od 50.let se však o hřbitov nikdo nestará. Kříže z litiny byly ukradeny, zmizela aj většina náhrobních kamenú. Poslední zbylé se strácejí v rozrústajícím se pleveli a nápisy na nich sú většinou jen obtížně čitelné. Za vrchol neúcty k těm, kdož sú tu pohřbeni, považuju to, že si z hřbitova lidi aj někdy dělají černou skládku odpadu...
Včil se však vojenský hřbitov dočká rozsáhlé rekonstrukce, která má být zahájena v druhé polovici tohoto roku. Vypravil jsem se tam teda dneska, abych zachytil, jak hřbitov včil vypadá - a že té rozsáhlé rekonstrukce je vskutku potřeba.

Zdroj: Sedmička, číslo 16, roč. II., čl. Kříže zmizely. A stoleté hroby vojáků z celé Evropy zarůstají plevelem

hrbitov1
Už samotný vstup (jeden z několika) púsobí schátrale, opuštěně...

hrbitov2
I na této mohyle se zub času silně podepsal.

hrbitov3
Jeden z nemnoha zachovalých náhrobkú pomalu zarústá trávou a plevelem.

hrbitov4
Aj tento pohled dokládá neutěšený stav hřbitova.

hrbitov5
Mohyla s púlměsícem označuje islámskou část hřbitova.

hrbitov6
Náhrobky na islámské části hřbitova se rovněž strácejí v trávě.

hrbitov7
V severovýchodní části hřbitova se náhrobky dochovaly jen ojediněle.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MF | 30. června 2010 v 18:14 | Reagovat

Zanedbané, hale možná o to kózelňéšim ha romantičťéšim dojmem na mě pusobi. Ja, travo be to chcelo posict časťéš, hale trocho se bojim, habe atmosféře teho krchova rozsáhléši rekonštrukca spiš neoškodila. No, snáď s něm naložijó šetrně. Každopádně dike za tip na misto, hde stoji za to se v Olomóco stavit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama