Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Proč sú Moravané národem

7. května 2010 v 18:38 | Alda |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné

Po dlouhém čekání jsem se dostal ke knize Jiřího Pernese Pod moravskou orlicí aneb Dějiny moravanství. Toto dílo mě velmi zaujalo, což možete poznat aj podle toho, že několik mých článkú z něho vychází. Autor píše o věcech známých aj méně známých-k přečtení doporučuju každému, kdo se o Moravu a Moravany více zajmá.
Nemožu pochybovat o tom, že tato kniha značně rozšířila moje obzory a znalosti a že mně mnohé dala, za což autoru patří velký dík. Avšak v jednom s ním souhlasit nemožu: Pernes v celém dílu zdúrazňuje moravskou svébytnost, odlišnost Moravanú od "Čechú z Čech," hovoří o "moravanství" a "moravském patriotizmu," ale egzistenci Moravanú jakožto samostatného svébytného národa odmítá. Jinými slovy klade rovnítko mezi pojmy "Moravané" a "Češi z Moravy" a proti nim staví pojem "Češi z Čech." Néni však právě ona moravská svébytnost a odlišnost od "Čechú z Čech" prvým a základním předpokladem egzistence samostatného národa Moravanú, aj když je tento národ velice blízký národu českému? Ostatně, možeme se na to podívat aj ze strany Čechú, kteří si rovněž na svojí odlišnosti od Moravanú zakládají.
Možeme se na to podívat aj z hlediska prvkú, které podmiňují egzistenci každého národa na celém světu: národ má svoju zemi púvodu, svoje dějiny, svoju kulturu, svoje tradice, svoje symboly (mimochodem, hledal jsem, jaký je moravský národní strom, avšak bez úspěchu-možete doplnit?), svúj (spisovný) jazyk-v případu Moravanú dokonce dva: spisovnou češtinu a spisovnou moravštinu, jejíž pravidla sú právě kodifikována Ústavem jazyka moravského. A navíc se v roku 1991 při sčítání lidu přes 1 300 000 lidí k moravskému národu přihlásilo. O deset rokú později jich sice bylo již "jen" okolo 400 000, ale ani tento počet nemožeme zanedbat.
Moravský národ tedy egzistuje. A teď je to na nás (v tomto se, myslím, zhodnu, aj s Jiřím Pernesem: připouští totiž, že otázku moravského národa "si bude muset zřejmě každý zodpovědět sám za sebe"). Příslušnost k národu nikde néni stanovena jako povinná, na rozdíl od státního občanství. Možeme si tedy vybrat, zda se k němu budeme hlásit, nebo ne. Příslušnost k národu také néni žádný zločin, je to jen projev přirozené potřeby někam patřit (aj když někteří tuto potřebu ve vztahu k národu nepociťují). K této potřebě se obvykle pojí aj zájem o "tvář" společenstva, k němuž se jedinec hlásí-v případu národa je to zájem o jeho dějiny, kulturu, tradice a místo, které tento národ považuje za svúj domov. A pokud se jedná o jazyk, i tu si možeme vybrat, chceme-li užívat češtiny či moravštiny nebo obouch těchto jazykú. Oba sú to jazyky krásné a bohaté, na které možeme být právem hrdi.
A strach některých (Jiří Pernes uvádí pro příklad dr.Jaroslava Mezníka, syna posledního moravskoslezského zemského prezidenta) z projevú příslušnosti k moravskému národu? Všecko je jen o nás, o lidech. Pokud všeci, ti, kteří se k moravskému národu přihlásíme, ti, kteří tak neučiníme, aj všeci ostatní, budeme uznávat také a především svobodnou volbu těch druhých (vždyť je to prvá zásada demokratického soužití!), je tento strach vskutku neopodstatněný. Nezapomeňme, že láska k národu a k vlasti neprojevuje se nenávistí k jiným národúm a jiným zemím, ať se hlásíme k moravskému národu a Moravě, nebo k jakémukoli jinému národu a jiné zemi.
Dodávám, že ač pan Pernes ve svojem dílu odmítá egzistenci moravského národa, dneska už se k němu údajně sám hlásí. Inu, všeci se měníme...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama