Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

(Namísto článku) o doc. Boleslavu Bártovi

7. května 2010 v 15:49 | Alda |  Z moravských dějin


Chtěl jsem tu napsat článek o docentu Boleslavu Bártovi, o politickém hnutí HSD-SMS (Hnutí za samosprávnou demokracii-Společnost pro Moravu a Slezsko), o naději, kterou přineslo Moravanúm a Slezanúm, o nadšení, které v těchto dvouch národech dokázalo probudit, o slavném sčítání lidu v roku 1991, kdy se statisíce lidí přihlásily k "neoficiální" moravské a slezské národnosti, o povýšeném, ignorantském přístupu pražské vlády k požadavkúm strany, která zastupovala téměř 10% voličú, o šoku, který pro HSD-SMS i veškeré jeho příznivce znamenala smrt doc. Bárty 31.5.1991 ve slovenských Budmericích, o této tragické události, která nebyla nikdy uspokojivě vysvětlena odpovědnými autoritami, o pobouřené reakci Moravanú a Slezanú, která následovala, ale nedokázala již zabránit odklonu HSD-SMS od púvodních snah ani jeho postupnému úpadku pod vedením dr. Jana Kryčera.
Zdrojem mně měl být opět Jiří Pernes a jeho "Pod moravskou orlicí," z nichž vychází aj výše uvedené stručné zhrnutí událostí okolo "moravského národního obrození" těch rokú, ale aj s množstvím informací, které jsem měl díky zmíněnému dílu k dispozici, nějak jsem při psaní stále nebyl se článkem spokojen. Taký článek, měl-li by mět nějaký význam, musel by dopodrobna vysvětlit všecko, co se tehdy dělo, a taký článek při nejlepší vúli nésu zatím schopný dát dohromady. Co jsem napsal, dávalo více otázek než odpovědí, poněvadž toto téma je jedním z nejdiskutabilnějších témat celých moravských aj slezských dějin. Podávám tedy výše prosté zhrnutí těch nejdúležitějších událostí, poněvadž toto by povšechně měl znát každý, alespoň vědět, kdo to byl doc. Bárta, co to bylo HSD-SMS a jakých dosáhli úspěchú-také sjednocení mnohých Moravanú a Slezanú dějiny nepamatují. A taktéž vědět, že tento úspěch nemohl být dotažen do konce, protože v Praze hlasu Moravy a Slezska nepopřáli sluchu, aj když tento hlas byl slyšet více než kdy dříve.
Na závěr připojuju ještě jednu výzvu: kdo z vás máte o tomto tématu hlubší a obsáhlejší znalosti a možete je podrobně rozepsat do článku, neváhejte a pište, podpořte moju snahu aj k užitku ostatních, které toto zajmá.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LaDy_JiTuSsSkA♥ | Web | 7. května 2010 v 15:54 | Reagovat

Krásný blog :-♥♥
PS.můžu tě o něco poprosit? :-) Mohla by si napísat nazor na fotku v prvním článku? :-) Budu ti moc vděčná♥
Děkuju ti moc předem papa♥

2 Alda | 7. května 2010 v 16:01 | Reagovat

Děkuju za pochvalu...
Jakou fotku?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama