Poznání naší tváře je dúležité, jestli si ju chceme obhájit...
Vaše příspěvky, připomínky, otázky, přání, stížnosti... (všecko jen smysluplné a k tématu) pište na adresu: moravska.orlica@gmail.com

Kdo to zvítězil???

24. května 2010 v 20:06 | Alda |  Úvahy, fejetony, názory a také podobné
Zlatý sen! Euforie, oslavy, šílená radost až do rána. Hokejisti ČR zvítězili  ve finále nad hokejisty Ruska a stali se po delší době světovým mistrem.
Nésu hokejovým fanouškem (kdysi jsem trochu býval, ale to už néni) a na celé této události mně přijde nejzajmavější jiná věc: čtl jsem na fejsbuku reakce Moravanek a Moravanú na tuto událost. Mnozí se stotožnili s euforií z vítězství "našich" hokejistú. Někteří fandění týmu ČR odmítli. Zaznamenal jsem aj návrh, že by Moravané (a další národy bez vlastního  státu) měli mět svoju vlastní hokejovou reprezentaci. Toto mě přivedlo k zamyšlení. Jak se možú Moravané dívat na vítězství hokejové reprezentace ČR? Ano, ČR, to je aj Morava, část vítězných hokejistú přece pochází aj z Moravy - ale nepíše se všude "Češi porazili Rusko" ,  "Češi uspěli ve finále" nebo taky "Jsme mistry světa"? Kdo to teda vlastně zvítězil? Češi? Moravané? ČR?
Moja odpověď - a psal jsem ju aj na fejsbuk - opět zdúrazňuju, že to néni odpověď fanouška, ale nezávislého pozorovatele hokejového "šílenství" - je asi docela prostá: zvítězili hokejisti ČR. Nechcu si toto jejich vítězství přivlastňovat. A myslím, že nikdo, kdo se na něm nějak zásadněji nepodílel (myslím včil trenéry, lékaře týmu aj., bez nichž by to taky nešlo), by si ho neměl přivlastňovat. Neměli bychom říkat: Vyhráli sme. Sme mistry světa. Bez ohledu na to, zda sme (cítíme se být) Moravany, Čechy, Slezany, či tu národnost prostě neřešíme. Neboť sú to jen hokejisti ČR, kdo zvítězil v MS tohoto roku.
Další otázkou je, kolik lidí by se k hokejistúm ČR tak nadšeně hlásilo, kdyby nebyli zvítězili. Taky bychom ještě v novinách čtli: "Češi ve finále neuspěli" nebo "Titul mistrů světa nám letos utekl"? Nebo by to bylo "Čeští hokejisté ve finále na ruskou reprezentaci nestačili?" Co myslíte? Moja maminka mně kdysi řekla, že když hokejisti zvítězí, všeci řeknou: Vyhráli sme. Ale když prohrají, řekne se: Tož prohráli. Ne MY SME PROHRÁLI.
Tož tak. Nechcu nikoho nabádat, aby se neradoval z vítězství hokejistú ČR. Ale měli bychom vždy mět na paměti, kdo že to vlastně zvítězil.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Czewa | Web | 25. května 2010 v 17:14 | Reagovat

P. mi dnes říkala, že je ráda, že jsme vyhráli. A já na to: "to hokejisti vyhráli". A ona argumentovala tím, že prý hrají za náš národ a bez podpory lidí by to nevyhráli. No, já to přeju všem, co z toho mají velkou radost - jakýkoliv důvod k radosti člověka je dobrý. Ale sama to nijak neprožívám, mě radost přináší úplně jiné věci!

2 Alda | 25. května 2010 v 19:16 | Reagovat

Dobrý argument - za který národ? :-) (jeden z dúvodú, proč jsem ten článek napsal)? Nevím, jestli by to vyhráli bez podpory lidí, nésu hokejista. Ale jen ať se lidi radují! (Lépe radovat se, než být smutný, naštvaný aj.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama